ÖZLÜ DİŞ KLİNİĞİ
Dental Blog

Ortodontik Tedavide Ağız Hijyeni Nasıl Sağlanır

Ortodontik tedavilerde ağız hijyeni yani dişlerin temizliği büyük önem taşır. İyi fırçalanmayan, yeterince iyi temizlenemeyen dişlerde zaman içinde birçok problemlerle karşılaşılır. Dişlerde renklenmeler, diş çürükleri, diş eti kanaması, diş eti büyümesi, diş eti ödemi, dişlerde hassasiyet ve daha birçok başka sorun ortaya çıkabilir. Ortodontik tedaviler gibi uzun süreli tedavilerde bu problemler tedavinin gidişatını olumsuz etkiler. Bu yüzden tüm ortodonti uzmanları ortodontik tedaviye aldıkları hastalarda ağız hijyeni konusunda önemli uyarılarda bulunur ve bunların titizlikle yerine getirilmesi hastanın görmekte olduğu tedavideki konforunu ve başarısını direk etkiler.   

Diş Fırçası Kullanımı

Ortodontik tedavilerde diş fırçası kullanımı ve diş fırçalama sıklığı büyük önem taşır. Diş fırçalama sıklığı normal bir bireyde günde 2 kez yeterli iken ortodontik tedavi gören hastalarda bu sayı günde 3 olmak zorundadır. Günde 2 kez fırçalama dişlerinde tel olan ortodonti hastaları için yeterli olmamaktadır. Diş fırçası seçiminde herhangi bir zorunluluk yoktur. Ancak ortodontik tedavi gören hastalar için özel olarak üretilmiş diş fırçaları mevcuttur. Şarjlı olmayan diş fırçalarının üç ayda bir değiştirilmesi tavsiye edilmektedir. Ayrıca şarjlı fırçalar da ortodontik tedavi gören hastalar tarafından rahatlıkla tercih edilebilir. Herhangi bir sakıncası yoktur. Diş fırçası konusunda hasta rahat ettiği bir fırça kullanabilir ancak fırçalama konusunda ortodontik tedavi gören hastalarda belli bir fırçalama tekniği söz konusudur ve hastadan bu fırçalama tekniğine göre diş fırçalama yapması beklenir. Bu teknik aşağıdaki videoda 3 boyutlu animasyon şeklinde gösterilmektedir. Ortodontik tedavi gören hastalarımızın bu videoyu mutlaka izlemesini öneririm.


Diş Fırçası Haricinde Başka Hangi Ürünler Kullanılır?

Diş fırçası haricinde ortodontik tedavilerde ağız hijyeninin sağlanmasında en çok başvurulan ağız hijyeni ürünlerinden biri ara yüz fırçasıdır. Ara yüz fırçası normal diş fırçası yerine geçmez. Tamamlayıcı bir fırçadır. Diş fırçalama sonrasında kullanılır. Ara yüz fırçası kullanılmasındaki amaç normal diş fırçası ile yapılan fırçalamadan sonra tellerin etrafında kalan, uzaklaştırılamayan eklentiler varsa bunların uzaklaştırılmasıdır.

Bir diğer ağız hijyen ürünü diş ipidir. Diş ipi kullanımı hem normal bireylerde hem de ortodontik tedavi gören hastalarda mutlaka gereklidir. Diş fırçalama sıklığında kullanılmasına gerek olmasa da günde en az bir kez yatmadan önce yapılmasında fayda vardır. Ara yüz çürüklerini önlemede çok önemli bir rol oynayan son derece etkili bir ağız hijyen ürünüdür. Dişler üzerinde tel olan hastalarımızda kullanımı biraz daha zor olmaktadır ancak ortodontik tedavi gören hastalar için özel olarak üretilmiş taşıyıcılı diş ipleri mevcuttur. Ortodontik tedavi gören hastalarımız bu diş iplerinden rahatlıkla tercih edebilir.

Bir diğer ağız hijyen ürünü ağız çalkalama sularıdır. Bu ürünlerde diş fırçalamayı tamamlayan ürünlerdir. Genel olarak diş hekimi tavsiyesi ile kullanımı tavsiye etmekteyiz. Diş eti problemi olan hastalarda semptomatik tedavide etkin bir ağız hijyen ürünüdür. Ortodontik tedavide de hekimin tavsiyesi ile kulanılabilir.

Ağız hijyeninin sağlanmasında son olarak bahsedeceğimiz ürün ağız duşudur. Bu ürünün özelliği dişlere tazikli bir şekilde su sıkarak fırçalama ile uzaklaştırılamayan eklentilerin uzaklaştırılması amaçlanmaktadır. Yine bu ürün de tamamlayıcı bir üründür. Fırçalama sonrası tercih edilebilir.
Özlü Diş Kliniği çağdaş teknolojik altyapısı ve tecrübeli personeliyle yüzde yüz hasta memnuniyeti hedefine odaklı diş hekimliği hizmeti veren bir dental kliniktir. Yenilikleri takip eden, güncel gelişmeleri pratiğine yansıtan bir yapıya sahiptir. Hastalarına sunduğu dental tedavi hizmetlerinde temel amacı hjyenik ve pozitif bir ortamda hasta beklentilerini en ideal şekilde karşılamak, eksiksiz ve kalıcı bir sonuç elde etmektir.
ÖZLÜ DİŞ KLİNİĞİ Resmi Web Sayfasıdır. Bilgi ve görsellerin izinsiz kopyalanması veya kullanılması yasaktır.
2019 Turkuaznet İnternet ve Bilişim Hizmetleri Tarafından Geliştirilmiştir.