ÖZLÜ DİŞ KLİNİĞİ

Inley - Onley

Inley/onleyler, dolgu ve kaplama arasında bir restorasyon tipi olarak açıklanabilir. Diğer bir deyişle, dolgunun yapılmasının zor olduğu, fazla diş dokusu kaybının bulunduğu durumlarda, ancak dişin kaplama yapılacak kadar doku kaybına sahip olmadığı durumlarda tercih edilmektedir.İnleyle karşılaştırıldığında onleyler daha geniş alanı kapsarlar.

Tekin Özlü
inley/onleyler farklı malzemeler kullanılarak yapılabilmektedir. Bu malzemeler, seramik veya fiberle güçlendirilmiş dolgu materyalleridir. Malzeme seçimi hastanın diş yapısına, dişlerin kapanışına ve komşu/karşıt dişlerde var olan restorasyonların durumuna bağlı olarak hekim tarafından seçilmektedir. Genellikle, kanal tedavisi görmüş dişlerde veya diş formunun ağız içinde tekrardan oluşturulamayacak kadar büyük madde kayıplarının olduğu durumlarda tercih edilmektedir. Bu restorasyonlar sayesinde, komşu dişlerle olan kontaklar ve diş formu olması gerektiği şekilde geri kazandırılabilmektedir.

İnley ya da onleyin ömrü yapıldığı materyale, bulunduğu dişin durumuna, çiğneme kuvvetlerine, hastanın ağız hijyenine ne derece dikkat ettiğine bağlıdır. Genellikle onlarca yıl sağlıklı biçimde görevlerini sürdürürler.

İnley ve onley uygulaması nasıl yapılır?

İnley ve onleyler laboratuvarda hazırlandıkları için tedavi iki ya da üç seans sürer.
İlk randevuda, öncelikle diş dokuları çürükten temizlenip hazırlanır.
Hazırlanan diş ve çevre dişlerin ölçüsü alınır.Ölçü alımı ise iki farklı teknikle yapılabilmektedir. İlki, hamur kıvamında olan ölçü malzemeleri ile alınan klasik ölçü olup, ikinci yöntem ise dijital tarama sistemleri (CAD/CAM) kullanılarak alınan ölçüdür.
Geçici bir dolgu maddesi ile diş kapatılır.
Ölçü laboratuvara gönderilir.
İkinci randevuda geçici dolgu çıkarılır.
İnley ya da onleyin provası yapılır ve cilalanarak özel bir yapıştırıcı kullanılarak inley ya da onleyler dişe yapıştırılır.
Diş hekimi tarafından kapanış tam olarak ayarlanır ve cilası yapılır.

İnley ve onley yapılmışsa özel bir bakım uygulamalı mıyım?

İnley ve onleylerin bakımı için sadece diş fırçalama, diş ipi kullanımı ve düzenli diş hekimi ziyaretlerini içeren düzenli ağız bakımı gerekmektedir.
Özlü Diş Kliniği çağdaş teknolojik altyapısı ve tecrübeli personeliyle yüzde yüz hasta memnuniyeti hedefine odaklı diş hekimliği hizmeti veren bir dental kliniktir. Yenilikleri takip eden, güncel gelişmeleri pratiğine yansıtan bir yapıya sahiptir. Hastalarına sunduğu dental tedavi hizmetlerinde temel amacı hjyenik ve pozitif bir ortamda hasta beklentilerini en ideal şekilde karşılamak, eksiksiz ve kalıcı bir sonuç elde etmektir.
ÖZLÜ DİŞ KLİNİĞİ Resmi Web Sayfasıdır. Bilgi ve görsellerin izinsiz kopyalanması veya kullanılması yasaktır.
2019 Turkuaznet İnternet ve Bilişim Hizmetleri Tarafından Geliştirilmiştir.