ÖZLÜ DİŞ KLİNİĞİ

Diş Beyazlatma

Diş beyazlatma işlemi, hidrojen peroksit veya türevleri kullanılarak yapılan bir ağartma (renk açma) işlemidir.Bu işlem ile dişler daha açık renkli bir hal almış olur. Beyazlatılan dişler ile daha sağlıklı gülüşler elde edebilirsiniz.

Tekin Özlü

Beyazlatma Uygulamaları Her Hastaya Yapılabilir Mi?

Bu tedavi seçeneği genellikle erişkin ve genç olan hastalarda uygun görülebilmektedir. Diş hassasiyeti gibi sorunların yaşanmaması için sağlıklı ağızlarda uygulamak oldukça iyi olacaktır. Herhangi bir diş sorununuz var ise öncelikle dişlerinizin tedavisinin yapılması sağlıklı olacaktır. Beyazlığını yitirmiş veya yitirmeye devam eden dişlerde renk açma başarısı oldukça iyidir. Öncesinde doktorunuzla konuşmalı ve tedavi planı çıkartmalısınız.

Diş Beyazlatma Uygulaması Hangi Yaşta Yapılır?

Oldukça sık sorulan biride “Genç yaşta beyazlatma işlemi yaptırabilir miyim?” sorusudur. Elbette uygulanabilir. 18 yaşını tamamlamış ve dişlerinizin herhangi bir hassasiyeti yoksa genç hastalarımıza da uygulanabilir. Çünkü dişler gerekli olgunluk aşamasını tamamlamış olacaktır.

Dişlerimi Beyazlattıktan Sonra Tekrar Eski Haline Döner Mi?

Uygulama yapılan dişler elbette eski halinden daha iyi ve daha beyaz olacaktır. Tedavinin ömrü oldukça etkilidir. Fakat tedavinin ömrü hastaların elindedir. Çünkü yedikleri ve içtikleri gıdalar beyazlatılan dişlerin ömrünü etkileyecektir. Bu içeceklere çay ve kahve ile örnek verebiliriz. Bu gıdaları minimum düzeyde kullanmaya özen göstermelisiniz. Bunun ardından ağız bakımınızı dikkatlice aksatmadan yapmanız gerekir. Renklenmelere göre yılda bir kez olacak şekilde ekstra bir tedavi gerekebilir.

Diş Beyazlatma İşlemi Nasıl Yapılır?

İki çeşit diş beyazlatma saymak mümkündür. Bunlardan ilki ofiste beyazlatma işlemi gerçekleştirilen tedavi yöntemidir. Bir saat içerisinde beyazlatmak olağandır. Beyazlatıcı jel ile renk 4 tona kadar açılabilir. Tercih edilen bir yöntemdir. İkincisi ise evde yapılan diş beyazlatmalarıdır. Bu tedavi ile plastik ağızlıklara jeller yerleştirilerek yapılır. Gün içerisinde 4 saat takmak yeterli olacaktır.

Ev Tipi ve Ofis Tipi Beyazlatma Sistemlerinin Farkları Nelerdir?

Evde uygulanan beyazlatma ürünlerinde daha düşük kuvvetli ajanlar kullanılır. Bunlar %10 ile %22 arasında değişen yüzdelere sahip karbamid peroksit içeren jellerdir ki bunlar neredeyse %3 lük hidrojen peroksit konsantrasyonuna sahip jelle aynı etki gücüne sahiptir. Oysaki ofiste hekim tarafından profesyonel olarak uygulanan diş beyazlatma ürünlerinde %15 ile %43 arasında hidrojen peroksit konsantrasyonuna sahip jeller uygulanmaktadır ki bunun sonucunda da ofis tipi beyazlatma sistemlerinde çok çabuk ve etkili sonuçlar alınmaktadır. Ev tipi beyazlatma sistemlerinde hastaya uygun kişisel plaklar beyazlatma işleminde jel uygulanması için kullanılmaktadır. Hasta beyazlatıcı jeli bu plak içine koyduktan sonra ağzına uygular. Her ne kadar kişisel plaklarda olsa bu plakların kenarından dişetlerine be yumuşak dokulara sızıntı olur, buralarda bir irritasyon ve yanma oluşabilir. Ancak ofis tipi uygulamalarda hekim dişetleri ve yumuşak dokulara tam bir koruma sağlar ve bu çok önemli bir farktır.

Tekin Özlü

Beyazlatma işlemi sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

İlk birkaç gün aşırı aşırı soğuk ya da sıcaktan kaçınılmalıdır. İşlem sonrasında her hastanın uyması gereken bir diyet listesi vardır. Her türlü renk verici yiyecek ya da içecek yasaktır. Özellikle ilk 3 gün çok hassastır, fakat idealinde 1 hafta–10 gün dikkat edilmelidir. Sigara, çay, kahve, çikolata, kırmızı şarap, vişne, karamel, salça gibi renk verici koyu renk barındıran ürünler işlem bitimini takiben 1 hafta süreyle kullanılmamalıdır.

Beyazlatma İşlemleri Kimlere Uygulanmaz?

Diş beyazlatma işlemi 18 yaşından küçük hastalara uygulanmaz. Bu yaşlardaki hastalarda pulpa odası ve dişin sinirleri en geniş boyutlarındadır. Beyazlatma uygulanırsa pulpa irrite olur, aşırı hassasiyet oluşur ve kanal tedavisine ulaşan sonuçlar ortaya çıkabilir. Hamile kadınlara, aşırı hassas dişlere ve dişeti rahatsızlığına bağlı çekilmiş dişetlerine sahip olan hastalara, beyazlatıcı ajan peroksite alerjisi olan hastalara beyazlatma uygulanmamalıdır.
Özlü Diş Kliniği çağdaş teknolojik altyapısı ve tecrübeli personeliyle yüzde yüz hasta memnuniyeti hedefine odaklı diş hekimliği hizmeti veren bir dental kliniktir. Yenilikleri takip eden, güncel gelişmeleri pratiğine yansıtan bir yapıya sahiptir. Hastalarına sunduğu dental tedavi hizmetlerinde temel amacı hjyenik ve pozitif bir ortamda hasta beklentilerini en ideal şekilde karşılamak, eksiksiz ve kalıcı bir sonuç elde etmektir.
ÖZLÜ DİŞ KLİNİĞİ Resmi Web Sayfasıdır. Bilgi ve görsellerin izinsiz kopyalanması veya kullanılması yasaktır.
2019 Turkuaznet İnternet ve Bilişim Hizmetleri Tarafından Geliştirilmiştir.