ÖZLÜ DİŞ KLİNİĞİ

Zirkonyum Porselenler

Zirkonya (zirkonyumdioksit) bir yüksek performans seramiğidir ve uzay endüstrisi de dahil olmak üzere birçok alanda kullanılmaktadır. Nadir bulunan bir metal olan zirkonyum, oksijen ile birleştiğinde diş hekimliğinde kullanıldığı haliyle zirkonyumdioksit (ZrO2) (zirkonya) oluşur. Bu materyal, beyaz-fildişi renginde ve şeffaftır ışık geçirgenliği sayesinde doğal diş görünümü verir sertliği ve basınca dayanıklılığı çok yüksektir sıcağı, soğuğu ve elektriği iletmez biyouyumludur ve korozyona uğramaz (paslanmaz).

Tekin Özlü

Zirkonyum diş nedir?

Estetiksel beklenti, doğallığın sağlanması ve fonksiyonel direnç gibi istenilen tüm özellikleri barındıran bu yöntemde, alt malzeme olarak metal yerine beyaz zirkonyum kullanılır. Zirkonyum maddeli porselenlerin ön dişlerde tercih edecek kadar doğal olması, arka dişlerde kullanacak kadar ise sağlamlıkta olması bizler için önem arz etmektedir. Doğal görünüşe en yakın alt yapı malzemesi olan zirkonyum, alt yapısında metal bir madde olmaması nedeniyle ışık geçirgenliğine izin verir. Bu durum gri görüntü oluşturmaz ve zirkonyum tedavisi ile doğal dişlere en yakın görünüm elde edilir.

Zirkonyum diş nasıl yapılır?

Zirkonyum dişin yapım aşamasındaki hazırlıklar sabit protezlerin yapımı için uygulanan aşamalar ile aynıdır. Dişlerin preparasyonu anında basamaklı kesim işlemi uygulanabilir. Bilgisayar sistemleri ve teknolojideki ilerlemelere parallel olarak diş hekimliğinde CAD-CAM teknolojisinin kullanılmaya başlanmasıyla, zirkonya seramik kuron veya köprü protezleri de daha yaygın olarak üretilmeye başlanmıştır. Son yıllarda, CAD-CAM ile başarıyla üretilen restorasyonlarda hep aynı kalite standartı yakalanabilmektedir. Bu sistemde kullanılan ağız içi tarama işlemi, ağızdan ölçü alınmasını gerektirmemekte ve böylece ölçünün birçok dezavantajından kaçınılabilmektedir. Diğer bir yöntem de diş hekiminin hastasından aldığı ölçüden elde edilen modelin, diş teknisyenleri tarafından özel üretilmiş bir tarayıcıya (scanner) yerleştirilmesi, bu tarayıcıda modelin lazer ışınları yardımıyla taranarak bilgisayara kaydedilmesi ve bilgisayardaki model üzerinden çalışılmasıdır. İster tek kuron, isterse uzun bir köprü olsun diş teknisyeni planlamayı yaparak freze makinesine gönderir. Freze makinesinde prefabrik parçadan istenen şekiller kesilerek çıkarılır ve bu parça fırında yakıldıktan sonra nihai sertliğine ulaşır. Bundan sonraki aşamalar artık metal üzerine porselen çalışmalarına çok benzer ve rutin işlemlerdir.Tek fark metalin rengini örtmek için kullanılan astar malzemesi olan opak maddesini kullanmaya gerek yoktur. Özünde beyaz bir malzeme olan zirkon kaplama, astar uygulamasına ihtiyaç duymaz.

Zirkonyum dişler nerede kullanılır?

• Daha önce dişleri kesilmiş kişilerde,
• Kırık dişlerin revizyonu ve düzeltilmesinde, • Ağız içerisinde metal destekli köprü-kaplama olan kişilerde,
• Ayrılmış dişlerin birleştirilmesinde,
• Rengi solmuş ve yapısı bozulmuş eski dolguların revizyonunda,
• Çapraşık ve eğilmiş dişlerin tedavisinde,
• Dolgu yapılması mümkün olmayacak derecede, çok madde kaybetmiş dişlerde kullanılarak olumlu sonuçlar alınmaktadır.

Tekin Özlü

Zirkonyum dişlerin avantajları nelerdir?

• Diş eti hastalıklarında veya diş eti çekilmelerinde gözlemlenen morluklar zirkonyumda görülmez.
• Alerjik reaksiyona sebebiyet vermemek ile birlikte doku dostudur.
• Isı yalıtıcı özellikleri ile dişlerde sıcak ve soğuk algısını engellerler.
• Hijyenik olması ile mikroorganizmaların tutulması en az seviyededir.
• Vücut ve ağız dokuları ile tam bir uyum içerisindedir.
• Işık geçirme özelliği ile doğal dişlere en yakın görünüm elde edilir.

Zirkonyum dişlerin dezavantajları nelerdir?

• Metal yapılı malzemelere göre yüksek maliyetlidir.
• Yan yana 3-4 diş eksiği bulunan köprülerde kullanılması tehlikeli olabilir. Sebebi ise zirkonyum metaller kadar kırılmaya dayanaklıdır fakat o kadar esnek değildir.
Özlü Diş Kliniği çağdaş teknolojik altyapısı ve tecrübeli personeliyle yüzde yüz hasta memnuniyeti hedefine odaklı diş hekimliği hizmeti veren bir dental kliniktir. Yenilikleri takip eden, güncel gelişmeleri pratiğine yansıtan bir yapıya sahiptir. Hastalarına sunduğu dental tedavi hizmetlerinde temel amacı hjyenik ve pozitif bir ortamda hasta beklentilerini en ideal şekilde karşılamak, eksiksiz ve kalıcı bir sonuç elde etmektir.
ÖZLÜ DİŞ KLİNİĞİ Resmi Web Sayfasıdır. Bilgi ve görsellerin izinsiz kopyalanması veya kullanılması yasaktır.
2019 Turkuaznet İnternet ve Bilişim Hizmetleri Tarafından Geliştirilmiştir.