ÖZLÜ DİŞ KLİNİĞİ

Koruyucu – Önleyici Ortodontik Tedavi

Koruyucu veya önleyici ortodontik tedavi, gelecekte oluşabilecek ortodontik problemlerin erkenden teşhis edilmesini sağlamak, diş teli tedavisine gerek kalmadan dişlerin olması gereken düzene sahip olması için gereken müdahalelerin yapılmasıdır. Özellikle çocuklarda erken yaşlarda yapılacak kontroller ile ortaya çıkarılabilecek olan ortodontik problemler, bir diğer adı koruyucu ortodonti olan önleyici ortodonti sayesinde ortadan kaldırılabilir. Vaktinden erken kaybedilen süt dişlerinin yerine yapılan yer tutucular ile parmak emme ve hatalı yutkunma gibi dişlere zarar verebilecek kötü alışkanlıklar ortadan kaldırılarak dişlerin doğru şekilde sıralanması sağlanır. Koruyucu ortodontide, yapısı gereği uygulanan tedaviler uzun sürelidir.
Tekin Özlü
Koruyucu ortodonti yaklaşımında diş hekimi, çocuk ve aile işbirliği büyük önem taşır. Ağız bakımı ve hijyenine gereken önem verilmediğinde çocuklarda erken süt dişi kayıpları yaşanabilmekte, bu da ortodontik bozukluklara yol açmaktadır. Doğru zamanda yapılacak müdahalelerle çocuğunuzun yaşam boyu sürecek güzel bir gülümsemeye sahip olması sağlanabilir. Ortodonti uzmanı çocuğunuzu tedavi ederken dişlerinin sağlığını, büyüme ve gelişimini takip eder. Diş, çene ve yüzde oluşabilecek bozukluk veya sapmaları izler, aileyi bu konuda bilgilendirir ve yönlendirir.

Aileler çocuklarında dengeli olmayan yüz ve çene yapısı, ağızdan solunum, çiğneme, konuşma ve kapanış fonksiyonlarında zorlanma, parmak emme, tırnak yeme, yanak ve dudak ısırma, aşırı ileride veya geride konumlanmış çene yapıları, önde konumlanmış dişler, alt ve üst çenelerdeki dişlerin temas etmemesi veya normal olmayan bir şekilde kapanması, süt dişlerinin erken ya da geç kaybedilmesi, çapraşık, yanlış yerde konumlanmış veya sürmemiş dişlerin varlığı gibi durumlarla karşılaştıklarında mutlaka bir ortodonti uzmanına başvurmalıdır.

Bu gibi ortodontik sorunların ortaya çıkmasında uzun uçlu biberonlar, yalancı emzik, parmak, dudak, dil emme ve ısırma, dili dişlerin arasına sıkıştırmak, yanlış yutkunma alışkanlıkları, diş sıkma ve gıcırdatma, tırnak yeme, ağızdan solunum gibi kötü alışkanlıklar rol oynar. Aileler bu tarz kötü alışkanlıklar konusunda dikkatli olmalı ve çocukta bunlardan herhangi birinin varlığını tespit ettiklerinde mutlaka bir ortodonti uzmanına görünmelidirler.

Koruyucu ortodontik tedaviler kapsamında, düzenli kontroller, dişlerin sürmesi ile ilgili kontroller, çürük dişlerin tedavisi, çürüklerin önlenmesi ile ilgili uygulamalar, gerekli süt dişlerinin çekilmesi, önleyici ortodonti apareylerinin kullanılması, erken süt dişi kayıplarında yer tutucu yapılması gibi yaklaşımlar söz konusudur.
Özlü Diş Kliniği çağdaş teknolojik altyapısı ve tecrübeli personeliyle yüzde yüz hasta memnuniyeti hedefine odaklı diş hekimliği hizmeti veren bir dental kliniktir. Yenilikleri takip eden, güncel gelişmeleri pratiğine yansıtan bir yapıya sahiptir. Hastalarına sunduğu dental tedavi hizmetlerinde temel amacı hjyenik ve pozitif bir ortamda hasta beklentilerini en ideal şekilde karşılamak, eksiksiz ve kalıcı bir sonuç elde etmektir.
ÖZLÜ DİŞ KLİNİĞİ Resmi Web Sayfasıdır. Bilgi ve görsellerin izinsiz kopyalanması veya kullanılması yasaktır.
2019 Turkuaznet İnternet ve Bilişim Hizmetleri Tarafından Geliştirilmiştir.