ÖZLÜ DİŞ KLİNİĞİ

Estetik Şeffaf Plaklar

Şeffaf plak tedavileri telsiz ortodonti diye de bilinen, dişlerdeki düzensizlikleri metal veya şeffaf braketler kullanılmadan, dişler üzerinde herhangi bir tel bulunmadan, şeffaf plaklar aracılığıyla düzelten ortodontik tedavi yöntemidir. Bu yöntemde hastaya özel olarak üretilen şeffaf plaklar aracılığı ile dişsel bozukluklar düzeltilir. Yaygın olarak kullanılan geleneksel metal ve şeffaf braketli sistemlere göre önemli artıları olan en son teknoloji ortodontik tedavi yaklaşımıdır.

Tekin Özlü
Şeffaf plak tedavilerinde kullanılan plaklar tamamen şeffaf olduğu için farkedilmeleri çok zordur. Hasta bu tedavi yönteminde, metal braketlerle veya şeffaf braketlerle yapılan sabit ortodonti diye adlandırdığımız, hastanın braketlerini istediği zaman takıp çıkaramadığı yöntemlere göre konfor açısından daha avantajlıdır. Hasta bu plakları yemek yerken çıkarabildiği için sabit ortodontideki konfor sorunlarından uzak kalmış olur.

Bu tedavi yönteminde diş hareketi yapılan planlamaya uygun olacak şekilde seri olarak üretilen şeffaf plaklar aracılığı ile elde edilir. Her plak tedavi planındaki kendine düşen diş hareketini sağlar. Burada her plakta elde edilen diş hareket aralığı 0,5 mm ile 1 mm arasındadır. Plaklar hasta tarafından 15 gün boyunca kullanıldıktan sonra sıradaki diğer plağa geçilir. Bu şekilde tedavi ilerler.

Bu sistemde ortodontik tedaviye başlanırken öncelikle hastadan ölçü alınır. Bu ölçüler yaygın bilinen geleneksel yöntemlerle de olur veya dijital tarama denilen yöntemle de elde edilebilir. Dijital tarama yönteminde 3 boyutlu olarak hastanın dişleri ve çevre dokular bilgisayar ortamına aktarılır. Her iki ölçü yönteminden sonra da hastanın dişlerinin simülasyonu oluşturulur. Ve planlama bu simülasyon üzerinde gerçekleştirilir. Planlama üzerinde hekimin müdahaleleri olmaktadır. Planlama netleştirildikten sonra da planlamaya uygun olarak plakların üretimine geçilir ve tedavi süreci başlar. Hazırlanan dijital simülasyon sayesinde hasta ortodontik tedaviye başlarken tedavinin sonucunu görebilir.

Şeffaf plak tedavileri genellikle yetişkin ortodontisinde uygulanan yetişkinlerde daha ideal kooperasyon sağlanabildiği için daha iyi sonuç veren bir tedavi yöntemidir. Vakanın uygunluğu önemli bir faktördür. Ağır vakalarda hekimler tarafından tercih edilmeyen şeffaf plaklarla diğer birçok vaka türü rahatlıkla tedavi edilebilmektedir.

Şeffaf plak tedavilerinde estetik olarak plağın neredeyse hiç farkedilmemesi en önemli avantajlardan biridir. Diğer bir avantajı kullanım kolaylığıdır. Özellikle sabit ortodontik tedavilerde geçerli olan yeme içme kısıtlamaları bu plaklarla yapılan ortodontik tedavilerde geçerli değildir. Şeffaf plakla tedavi gören hastalarımız yemek yerken plaklarını çıkarıp rahatlıkla yemek yiyebilirler. Az basedilen avantajlardan biri de tedavi süresidir. Uygun vakalarda doğru planlama ile sabit ortodontik tedavilere göre tedavi süresi kısalır.

Şeffaf plak tedavileri her geçen gün yaygınlaşan, yaygınlaştıkça da daha çok teknolojik gelişme gösteren son teknoloji bir ortodontik tedavi türüdür. Kliniğimizde de sıklıkla uyguladığımız ve güzel sonuç aldığımız bir tedavi yöntemidir.
Özlü Diş Kliniği çağdaş teknolojik altyapısı ve tecrübeli personeliyle yüzde yüz hasta memnuniyeti hedefine odaklı diş hekimliği hizmeti veren bir dental kliniktir. Yenilikleri takip eden, güncel gelişmeleri pratiğine yansıtan bir yapıya sahiptir. Hastalarına sunduğu dental tedavi hizmetlerinde temel amacı hjyenik ve pozitif bir ortamda hasta beklentilerini en ideal şekilde karşılamak, eksiksiz ve kalıcı bir sonuç elde etmektir.
ÖZLÜ DİŞ KLİNİĞİ Resmi Web Sayfasıdır. Bilgi ve görsellerin izinsiz kopyalanması veya kullanılması yasaktır.
2019 Turkuaznet İnternet ve Bilişim Hizmetleri Tarafından Geliştirilmiştir.